County Rally Day 2022

The long nights of practice and preparation for the Rally ended for the Carmarthenshire YFC members as the Rally was held at the Showground, Nantyci on Saturday 14th May 2022. Hundreds of people came to support the members and to see their excellent work in competitions such as singing, cooking, calf preparation and shearing, and it was certainly a challenge for the judges.

After all the competing and judging, the time came to honour the new County Ambassadors for the Young Farmers. The County’s new Female Ambassador is Mared Evans from Penybont YFC with Ioan Harries from Llannon YFC the new Male Ambassador. The Deputy Ambassadors for this year is Betsan Jones, Llanllwni YFC; Jasmine Emerick, Llangadog YFC; Rosie Davies, Llannon YFC and Cathrin Jones, Llanllwni YFC. The Junior Member of the Year, Celyn Richards, Penybont YFC and the County’s Senior Member, Ifan Williams, Llangadog YFC, were also honoured. The Junior Stockman of the Year was Lewis Gibbin from Whitland YFC and the Senior Stockman of the Year was Nia Thomas from St Ishmael YFC. The winner of the Aled Howells Memorial Cow for the main Stockman over the years was Elan Thomas from Penybont YFC. Finally, a host of awards were presented to the members who came first during the day and Congratulations to all of them on their success and good luck to the members who will represent the County at Wales level at the Royal Welsh Show and on National Level.

The day would not have been possible without the co-operation of the Showground staff or Llanllwni YFC stewards for their tireless work before and on the day of the Rally, and also to Llandovery YFC for stewarding the dance. Thanks also to Capel Iwan YFC for stewarding the Stock Judging evenings. Thank you to the farmers who provided locations to hold the stock and stock judging nights.

The Organization is very dependent on people’s goodwill, and this is certainly true of the sponsors who continue to support the Organization in Carmarthenshire. Many thanks to Castell Howell Foods for being the main sponsor of the Rally again this year and to D G Davies Plant Hire; T L Thomas; T Alun Jones; Prostock Vets; Eagle Signs; Y Sied and Hwylusydd Tai Gwledig. The Rally would not have been possible without your financial help.

Thank you to all County Officers, County Ambassadors, Scorers, Cegin Fach y Wlad, gate & parking stewards and to everyone else who helped in any way. The Rally was a successful day because of their hard work and a very enjoyable evening was held at the Dance on Brynawelon Farm, Llanfynydd with Baldande as entertainment. A big thank you to Mr and Mrs Ian Thomas for allowing us to use the facilities once again this year and for preparing the shed.

Congratulations to Penybont YFC for winning the Junior Section and the Senior Section.

Paul & Whites Cup awarded to the highest team in the Senior Welsh Ponies Section B Judging Competition
  Henry Bennett & Elgan Thomas, CFFI San Ishmaels  
Emrys Bowen Cup awarded to the highest placed team in the Junior Welsh Ponies Section B Stockjudging Competition
  Elan Thomas & Olwen Roberts, CFFI Penybont  
Dyffryn Cothi Y.F.C. Silver Challenge Cup for the highest team in the Senior North County Cheviot sheep Stockjudging Competition
  Ifor Jones & Owain Davies, CFFI Llanllwni  
Whitland Y.F.C. Challenge Cup for the highest team in the Junior North County Cheviot Sheep Stockjudging Competition
  Gilbert Roberts & Olwen Roberts, CFFI Penybont  
Llangadog Y.F.C. Challenge Shield for the highest scoring team in the Senior Hereford Cattle Stockjudging
  Elin Ludgate & Rhodri Williams, CFFI Llanfynydd  
Lyn Thomas Challenge Tankard for the highest scoring team in the Junior Hereford Cattle Stockjudging Competition
  Iwan Thomas & Cari Gibbon, CFFI San Ishmaels  
Sliver Cup presented to the highest team in the Senior Fencing Competition at the County Field Day
  CFFI Llanfynydd  
Silver Cup for the highest team in the Junior Fencing Competition at the County Field Day
  CFFI Penybont  
E C Hills Cup for the highest team in the Rally promotional Sign Competition at the County Field Day
  CFFI Capel Iwan  
D. C. Phillips Challenge Cup for the highest team in the Federation Display Competition
  CFFI Penybont  
Paul and Whites Challenge Cup for the highest scoring team in the Junior Generation Game
  Cari Jones & Angharad Daniel, CFFI Llannon  
Llanarthne Y.F.C. Cup awarded to the highest team in the Senior Generation Game
  Rhys Peach & Gwennan Jones, CFFI Dyffryn Tywi  
Eira Talella Memorial Shield for the highest individual in the Floral Art Competition – NFYFC U16
  Sian Thomas-Davies, CFFI Llanymddyfri  
Silver Rose Bowl for the highest scoring individual in the Floral Art Competition – NFYFC U21
  Rhys Griffiths, CFFI Llanddarog  
Mr. & Mrs. Dewi Thomas Silver Rose bowl for the highest scoring individual in the Floral Art Competition – RWAS U21
  Elan Thomas, CFFI Penybont  
Large Silver Bowl for the highest scoring individual in the Floral Art Competition – NFYFC U28
  Elen Bowen, CFFI Capel Iwan  
Mr. Huw Evans Tankard awarded to the highest scoring team in the Senior Woodwork Competition
  Henry Bennett & Dylan Thomas, CFFI San Ishmaels  
Aled Tyreglwys Perpetual Memorial Cup awarded to the highest placed Team in the Junior Woodwork Competition
  Iwan Blakeman & Tomos Roberts, CFFI Llanfynydd  
Lever Cup awarded to the highest team in the Senior Shearing Competition
  Max Welton & Rhodri Davies, CFFI Llangadog  
Silver Cup for the highest scoring individual in the Senior Wool Handling Competition
  Lynwen Mathias, CFFI Dyffryn Cothi  
Silver Cup for the highest scoring individual in the Junior Wool Handling Competition
  Harri Williams, CFFI Dyffryn Cothi  
Stella Jones Silver Tray awarded to the highest Team in the  Crate a Farm/ Place name sign Competition
  Lowri Jones, CFFI Dyffryn Tywi  
Brynaman YFC Cup awarded to the highest placed individual the U28 Craft Competition
  Elin Ludgate, CFFI Llanfynydd  
Mrs. Glenys Walters Silver Challenge Cup awarded to the highest individual in the Juniors On the Spot Skills Challenge Competition
  Haf Davies & Fflur Davies, CFFI Llandeilo  
Morlogws Challenge Cup awarded to the highest team in the RWS Cookery Competition
  Manon Roberts & Mared Roberts, CFFI Llangadog  
Silver Cup for the highest scoring team in the NFYFC Cookery Competition
  Cerys Thomas, Elen Beynon & Hannah Peach, CFFI Dyffryn Tywi  
Kay Gynn vase awarded to the highest team in the Dressing up Competition
  Trystan Evans & Maggie Lewis, CFFI Dyffryn Cothi  
Ashley Davies Pewter Cup for the highest scoring team in the Main Ring Display
  CFFI Llangadog  
Silver Challenge Cup awarded to the highest team in the Tug of War Competition – Mens Section
  CFFI San Cler & CFFI San Ishmaels  
Cwpan Coffa Nia Wyn Thomas awarded to the highest team in the Tug of War Competition – Womens Section
  CFFI Llanfynydd  
Quite Big Pretty for the highest team in the Tug of War Junior Competition
  CFFI San Pedr  
Richards Nythfa Shield for the highest team in the Create and perform a TV advert promoting Welsh produce
  CFFI Penybont  
ACT LTD Challenge trophy for the Pitch an agricultural item for alternative use
  Angharad Thomas, CFFI Dyffryn Tywi  
Tankard for the highest team in the Senior Singing Group Competition
  CFFI Penybont  
British Oil & Cake Mills Tankard for highest induvidual in Senior Singing Solo Competition
  Hannah Richards, CFFI Penybont  
Trefechan Shield awarded to the highest scoring team in the Junior Singing Group Competition
  CFFI Capel Iwan  
Carmarthenshire Accredited Poultry Breeders Bowl for highest individual in Junior Singing Solo Competition
  Fflur Davies, CFFI Llandeilo  
Heddlu Dyfed Powys Silver Cup awarded to the highest placed team in the Senior On the Spot skills Challenge
  Gwennan Jones & Lowri Jones, CFFI Dyffryn Tywi  
Deosan Cup awarded to the highest scoring team in the Junior Dancing Competition
  CFFI Llanymddyfri  
Pewter Cup awarded to the highest scoring team in Senior Dancing Competition
  CFFI Penybont  
Huw Evans Auctioneer’s Challenge cup for the Highest team in the Halter Making Competition
  Elin Ludgate, CFFI Llanfynydd  
Carmarthen Federation of Y.F.C. Farming and Wildlife Award Cup awarded to the highest team in the Capable Campers
  Cari Davies, Lisa Gibbard & Haf Dafydd, CFFI San Ishmaels  
Silver Cup awarded to the highest placed individual in the Junior Prepare a Beef Calf Competition
  Gwion Jones-Howells, CFFI Penybont  
Silver Cup awarded to the highest individual in the Senior Prepare a Dairy Calf Competition
  Iwan Thomas, CFFI San Ishmaels  
A C Bryer silver cup for the highest scoring individual in the Junior Prepare a Dairy Calf Competition
  William Richards, CFFI Llanddarog  
Old Ladies TOW silver cup to the best team in tiling a Wal.
  Sara Brown & Megan Stevens, CFFI Cynwyl Elfed  
Richard Werrett Memorial Cup to highest scoring team in the Scrapbook Competition
  CFFI Llanelli

OVERALL AWARDS

Phillip Davies & Gareth Davies Memorial Cup awarded to the highest individual in the Senior Field Day Stockman of the Year Competition

Nia Thomas, CFFI San Ishamels

Vale of Towy trophy awarded to the highest individual in the Junior Field Day Stockman of the Year Competition.

Lewis Gibbin, CFFI Hendygwyn ar Daf

Buwch goffa Aled Howells am Prif Stocman y flwyddyn

Elan Thomas, CFFI Penybont

Silcox Challenge Cup for the Runners Up in the Senior Section.

CFFI Llangadog a CFFI Dyffryn Cothi

Carmarthenshire Farmers Co-op Society Challenge Shield awarded to the Club

gaining the highest number of points in the Senior Section.

CFFI Penybont

Spillers Challenge Shield for the Runners Up in the Junior Section.

CFFI Capel Iwan

N.F.U. County Challenge Shield awarded to the Club gaining the highest number of points in the Junior Section.

CFFI Penybont

Latest News